Nos, Carolyne-t a Dublini Egyetemről ismerem. Egy nagyon bájos, egészen káprázatosan tehetséges ír lányról van szó. Heideggerről és Merleau-Pontyról írt egészen kiváló tanulmányokat. Itt tanult fél évig, itt lakott a pasijával – múlt héten elutazott Londonba, ott volt egy állás-interjúja, amelynek eredményéről lapzártánkig nem értesültünk.
Carolyne többször is találkozott velem, elvitt több helyre is – végtelen kedvességgel hidalta át az alkalmasint jelentkező nyelvi nehézségeket; én a magam esetlen és szégyellős módján társalogtam vele; ahogy az ilyenkor lenni szokott egy csomó butaságot hordtam össze, és gyakran mondtam (teljesen akaratlanul) félreérthető dolgokat. Carolyne soha nem akadt fönn azon, amin egyébként fönn lehetett volna akadni, a félreérthető dolgokat pedig soha nem értette félre – én pedig mindig valószínűtlen kegyelmi adományként fogadtam, ha ilyen hermeneutikai ösztönnel megáldott lénnyel hozott össze a sors.
Mindenesetre mióta otthagyta Párizst Carolyne nem írt nekem többet – nem tudom, hogy csak ideiglenesen vagy végleg szakította-e meg velem a kapcsolatot – valószínűtlen kedvességéért és nagyvonalúságért így is, úgy is hálás kell, hogy legyek.
Carolyne Quinn azok közé tartozik, akik lenyűgöző tehetséget mutatnak a filozófiában – könyörögtem neki, hogy ne hagyja abba a filozófiát, amikor arról írt nekem, hogy elege van a fenomenológia akadémikusságából. Mondta, hogy közgazdaságtant szeretne elkezdeni tanulni – kifejtette nekem, hogy a politikai filozófián, konkrétan Derridán és John Rawls-on keresztül jutott el az igazságosság problémájához. De a politikai filozófia még mindig túl absztrakt neki – ő azt akarja megtudni, hogy hogyan valósítható meg az igazságosság ideája a gyakorlatban. Ez vezette őt a közgazdaságtanhoz. Úgy vettem ki, hogy a közgazdaságtannak is inkább marxizáló ága felé fog közeledni – legalábbis említette nekem, hogy sokat foglalkozik mostanában Marxszal is.
Az égiek vigyázzanak Carolyne-ra, remélem, nem most hallottam róla utoljára.
Most búcsúzom.